logo
close
Materialy budowlane rodzaje gdzie kupic portal wiedzy o remoncie wyremontujsam.pl

Materiały budowlane rodzaje, gdzie kupić?

18 października 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności, Dom i mieszkanie

Każdy kto inwestuje w nowy dom, chce aby powstał on z wykorzystaniem najlepszej jakości materiałów budowlanych. Produkty cenionych marek sprawią, że budynek będzie bezawaryjnie służył nam długie lata, a także okaże się tańszy w eksploatacji w porównaniu do domów budowanych tanio, z materiałów o gorszych parametrach.

Koszt materiałów budowlanych zależy oczywiście od  miejsca, w którym dokonujemy zakupów – ten sam produkt w dwóch marketach może mieć różną cenę, dlatego warto wcześniej porównać ofertę kilku składów budowlanych, żeby nie przepłacać.

Rodzaje materiałów budowlanych

Produkty, które wykorzystujemy przy remoncie czy budowie domu można podzielić ze względu na trzy główne kryteria:

  • Przeznaczenie – wyróżniamy materiały budowlane konstrukcyjne, izolacyjne i instalacyjne. Materiałem konstrukcyjnym będą przykładowo bloczki betonowe lub cegły, z których wznosimy ściany, materiałem izolacyjnym – styropian, wełna mineralna, papa, którymi ocieplamy budynek lub chronimy dach,  a materiałem instalacyjnym m.in. elementy stalowe wykorzystywane przy montowaniu elementów grzewczych.
  • Rodzaj tworzywa – materiały budowlane wykonane są z różnego rodzaju tworzyw. Możemy kupić materiały kamienne, betonowe, drewniane, metalowe, ceramiczne lub z tworzyw sztucznych.
  • Zastosowanie – tutaj wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje materiałów budowlanych, a mianowicie – materiały ścienne, stropowe i dachowe.  Należy jednak pamiętać, że technologie budowlane z roku na rok coraz bardziej się rozwijają, dlatego wiele produktów, które wykorzystujemy podczas budowy ma podwójne a nawet potrójne zastosowanie.

Materiały budowlane z atestem

Kupując materiały budowlane, warto postawić na znane, sprawdzone marki, które posiadają odpowiednie atesty.  Aby wprowadzić wyrób budowlany na rynek, producent musi zdobyć niezbędne dokumenty, m.in.: aprobaty techniczne, które wydaje Instytut Techniki Budowlanej, deklaracje zgodności z normą itp. Tego rodzaju dokumenty wskazują na właściwości materiałów budowlanych i są najczęściej dostępne na stronach internetowych producentów.

Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy produkt z atestem, możemy sprawdzić Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych. Znajdziemy w nim produkty niespełniające wymogów technicznych lub takie, których dokumentacja została zakwestionowana przez Głównego Inspektora Nadzoru.

Jak rozsądnie kupować materiały budowlane?

Zakup materiałów budowlanych powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Bardzo dobrym pomysłem jest wykonanie kosztorysu domu lub powierzenie tego zadania projektantowi czy kierownikowi budowy.  Kosztorys powinien zawierać zestawienie materiałów budowlanych i ich ilość, dzięki czemu  w trakcie budowy nie zabraknie nam konkretnych produktów, a z drugiej strony nie będziemy musieli się martwić gdzie przechować ich nadwyżkę.

Kiedy już mamy zestawienie materiałów możemy odwiedzić z nim pobliskie składy budowlane i przedstawić pracownikom naszą listę. Ceny oczywiście warto negocjować.

Jeśli dokonujemy zakupów na własną rękę, najlepiej robić to w jednym miejscu, ponieważ jako lojalni klienci możemy dostać spory upust. Jest to także wygodne rozwiązanie pod względem logistyki. Czasami może okazać się, że znamy kogoś kto również buduje dom. Dobrze porozmawiać z taką osobą, ponieważ można wtedy zrobić wspólne zamówienie z jeszcze większym rabatem. Sposobem na oszczędności jest również zakup materiałów zimą lub na początku wiosny – wtedy ceny są niższe, a skład budowlany przechowa dla nas  wszystkie produkty. 

Wybierając skład budowlany, warto zwrócić uwagę na jego lokalizację. Najlepiej wybrać taki, który znajduje się maksymalnie 50 km od placu budowy, ponieważ zaoszczędzimy na transporcie. Kiedy kupujemy duże ilości materiału – transport zwykle wliczony jest w jego cenę.

Zakup materiałów budowlanych przez internet

Materiały budowlane możemy kupić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.  Zakupy online mają wiele zalet – pozwalają oszczędzić czas i złapać prawdziwe okazje. Sklepy internetowe pozwalają szybko i wygodnie znaleźć potrzebny produkt i często oferują niższe ceny. Bardzo pomocne są wyszukiwarki i porównywarki cen, dzięki którym bez problemu znajdziemy najkorzystniejszą dla nas ofertę.

Warto jednak zachować ostrożność i uważać na oszustów, którzy oferują materiały w wyjątkowo niskich cenach i żądają zaliczki przed wysyłką – niestety może się zdarzyć, że nie dostaniemy swojego zamówienia i pieniądze przepadną.

Czy opłaca się oszczędzać na materiałach budowlanych?

Kosztorys budowy bywa często napięty i zdarza się, że go przekroczymy. Oczywiście każdy szuka oszczędności i są one możliwe, ale nie na wszystkich produktach warto oszczędzać.  Z pewnością nie należy tego robić w przypadku materiałów wpływających na energooszczędność domu – np. okien czy ocieplenia budynku.

Jeśli wydamy mniej na materiały, później zapłacimy więcej za eksploatację domu. Oszczędności można natomiast szukać w materiałach wykończeniowych i jeśli dobrze wszystko zaplanujemy mogą one sięgać nawet 30% całkowitych kosztów budowy.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności