logo
close

Aranżacje łazienki

5 maja 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aranżacje wnętrz

Łazienka jest miejscem szczególnym. Miejsce, gdzie dbamy o higienę, o wygląd, robimy pranie. Tutaj każdy spędza określoną ilość czasu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zadbać o jej prawidłową aranżację. Często z uwagi na ograniczoną powierzchnię pojawiają się problemy. Jednak staranne przemyślenie wszystkich detali, pozwoli cieszyć się łazienką przytulną i w pełni funkcjonalną. Jak aranżować łazienkę? Jak dobierać konkretne elementy, by być zadowolonym z końcowego efektu?

Umiejętne dostosowanie sprzętów, armatury do wymiarów i rozkładu łazienki

Najważniejsza zasada przy projektowaniu i aranżacji łazienki związana jest z jej powierzchnią oraz usytuowaniem pewnych elementów. Gdzie znajdują się drzwi i jak się otwierają. Jak rozlokowane zostały piony kanalizacyjne, gdzie przygotowane zostały odpowiednie otwory do przyłączy sedesu, pralki, wanny czy brodzka. Należy więc aranżować rozstaw odpowiednich sprzętów pod tym właśnie kątem. Małe łazienki mogą stwarzać problemy, bardzo ważnym będzie zrobienie dokładnych pomiarów i na ich podstawie wybrać choćby odpowiedni model pralki.

Równocześnie pojawia się dylemat czy inwestować w wannę, czy jednak brodzik z kabiną prysznicową. Posiadając łazienkę o sporych rozmiarach, można bez większych problemów postawić na wannę. Mniejsze łazienki wymuszają stosowanie określonych rozwiązań i poszukiwania brodzików, kabin prysznicowych o określonych wymiarach.

Planując rozstaw i montaż kolejnych elementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania łazienki, nie wolno zapominać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni do swobodnego przemieszczania się. Warto również podzielić łazienkę na strefy związane z kąpielą i sprawami sanitarnymi. Np. sedes powinien znajdować się w dalszej odległości od kabiny czy wanny.

Kolorystyka łazienki

Bardzo ważnym aspektem każdej łazienki jest kolorystyka. Należy dobierać ją w taki sposób, aby pobyt w łazience był komfortowy. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na kolory białe, jasne, szczególnie kiedy łazienka posiada małą powierzchnię. Jasna kolorystyka sprawi, że jej obszar optycznie się powiększy. Na pewno odradza się stosowanie kolorów ciemnych, jaskrawych, które w żaden sposób nie pasują do miejsca, jakim jest łazienka. Przy takiej kolorystyce nikt nie będzie czuł się komfortowo w tym miejscu.

Jakie oświetlenie do łazienki

Większość łazienek w nowym budownictwie nie posiada dostępu do światła naturalnego. Okna w łazienkach spotkać można zazwyczaj w budownictwie starym bądź jednorodzinnym. Dlatego nie posiadając okna, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Lampy podsufitowe powinny dokładnie oświetlać całą łazienkę, światło musi być mocne. Oświetlenie przy lustrze wymaga przede wszystkim rzucania dobrego światła na osobę, która przed nim stoi. Lustro łazienkowe jest niezwykle ważne, choćby do zrobienia dobrego makijażu, czy ułożenia fryzury. Dlatego np. oświetlenie o rozproszonym świetle nie będzie dobrym pomysłem.

Meble łazienkowe odporne na działanie wody

Aranżując łazienkę, nie wolno zapominać o prawidłowym doborze mebli. Mebli, w których to trzymać się będzie kosmetyki, przybory toaletowe czy też chemię różnego rodzaju. Meble łazienkowe muszą być przede wszystkim odporne na działanie wody, wszak w łazience jest jej nadmiar. Mała łazienka będzie zmuszała do inwestowania w meble wiszące, dzięki czemu zaoszczędzi się sporo miejsca. Posiadając łazienkę o sporym metrażu, bez większych obaw można postawić na standardowe meble stojące. Warto również pamiętać, aby niektóre części mebli były niedostępne dla dzieci. Szczególnie te, w których przechowywana będzie chemia gospodarcza.

Projektując łazienkę, należy zatem pamiętać, że najważniejszym jest dostosowanie się do metrażu pomieszczenia. Zadbać należy o prawidłowe wyposażenie, odpowiednie dopasowanie oświetlenia oraz kolorystyki. Tylko w ten sposób będzie można uzyskać idealny efekt. Łazienka będzie miejscem przyjemnym i niezwykle komfortowym.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności