logo
close

Jak odnowić parkiet?

9 maja 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Dom i mieszkanie

Parkiet w większości przypadków prezentuje się okazale. Jest ciekawym elementem aranżacji wnętrz, doskonale sprawdza się w różnych pomieszczeniach. Jednak jego wieloletnie użytkowanie prowadzi do zniszczeń. Czy posiadając stary parkiet, widoczne defekty i zabrudzenia, należy zacząć zastanawiać się nad jego zerwaniem i położeniem nowego? Takie działanie to ostateczność i na dodatek kosztowna. Warto postawić na samodzielną renowację i to rezygnując ze skomplikowanej metody cyklinowania. Jak odnowić parkiet bez cyklinowania?

Parkiet olejowany i parkiet lakierowany. Jak działać?

Kilkuletni parkiet zaczyna gromadzić na swej powierzchni najróżniejsze plamy. Niektóre jego części, często użytkowane (tam, gdzie często się chodzi, albo używa foteli na kółkach) znacznie szybciej ulegają zniszczeniom, matowieją. Do tego regularne mycie parkietu tradycyjnym mopem, sprawia, że może on zmienić barwę, lub też dochodzi do procesu gnicia. W zależności od rodzaju parkietu należy zastosować różne działania.

Parkiet olejowany

Do usuwania zabrudzeń należy wykorzystać specjalistyczne preparaty, dedykowane parkietom olejowanym. Po dokładnym wyczyszczeniu brudnych miejsc wymagane będzie użycie papieru ściernego, gdyż czyszczenie preparatem pozostawi ślady. Papier ścierny w takim wypadku powinien posiadać grubość ziarna 120. Całość prac renowacyjnych w tym wypadku kończy dokładne nałożenie nowej warstwy specjalnego oleju do parkietu. Trzeba to wykonać w sposób niezwykle dokładny.

Parkiet lakierowany

Przy małych zabrudzeniach parkietu lakierowanego, wystarczy skorzystać z benzyny ekstrakcyjnej. Na przetarcia, powstałe przez lata rysy przygotowane zostały specjalistyczne korektory. Natomiast, kiedy na parkiecie pojawiły się niewielkie wgłębienia, trzeba będzie zaopatrzyć się w woskową szpachlę, dopasowaną kolorystycznie do parkietu.

Co w przypadku większych ubytków, odpadających fragmentów parkietu?

Co robić, kiedy klepki zaczynają odpadać, nie są stabilne lub przegniły? Gdy zniszczenia w poszczególnych częściach parkietu są dość poważne, najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowców. Oczyszczenie i wyrównanie podłoża w miejscach ubytków wymaga ogromnej dokładności, a także użycia zastrzyków stabilizujących.

Należy tutaj pamiętać, że posiadając w domu parkiet z klasycznego drewna, np. dąb, nie ma problemów z uzupełnieniem pojedynczych elementów. Dopasowanie kolorystyczne i jakościowe takich materiałów jest bardzo proste.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności