logo
close

Jak położyć panele?

15 kwietnia 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Dom i mieszkanie

Panele podłogowe mogą doskonale wyglądać na każdej podłodze. Ogromny wybór paneli, niezwykła wytrzymałość, możliwość imitacji innych materiałów np. drewna. Równocześnie okazuje się, że panele podłogowe można samodzielnie zamontować. Jak położyć panele? Co należy kolejno wykonać?

Przygotowanie paneli podłogowych oraz podłoża

Po zakupie paneli podłogowych należy przygotować je do ułożenia. Warto przez dwie doby trzymać je w pomieszczeniu gdzie będą układane. Wszystko celem aklimatyzacji. Wystarczy opakowania z panelami położyć w pozycji poziomej i odczekać 48 godzin. Trzeba również przygotować podłoże, gdzie będą panele kładzione. Powinno być ono suche, wyczyszczone, a także równe (panele kładzione na nierównej powierzchni będą się przesuwały lub nawet mogą pękać). Celem uzyskania prostego podłoża wystarczy skorzystać z odpowiedniej masy wyrównawczej.

Na przygotowane podłoże powinna zostać położona izolacja akustyczna. W pomieszczeniach, gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe, obowiązkowe jest położenie w pierwszej kolejności folii paroizolacyjnej.

Kładzenie pierwszych rzędów paneli podłogowych

Położenie pierwszego rzutu paneli należy wykonać zgodnie z pewnymi zasadami. Zawsze są kładzione równolegle do tego jak kąta padania światła. Układanie rozpoczyna się od jednej ze ścian, a kolejne panele łączy się stroną czołową. Wszędzie tam, gdzie panele łączą się ze ścianą, konieczne jest włożenie rozpórki. Standardem jest sytuacja, kiedy długość paneli nie jest idealnie dopasowana do rozmiarów podłogi. Cięcie, skracanie paneli najlepiej i najbezpieczniej wykonać gilotyną do cięcia paneli podłogowych. Warto mieć na uwadze, że panel podłogowy, który zostanie ucięty, nie może mieć mniej niż 50 cm długości.

Zostawienie odpowiedniego odstępu między panelami a ścianami

Zasadą profesjonalnie kładzionych paneli, jest pozostawienie odpowiedniej odległości pomiędzy panelami a ścianami. Mowa tutaj o odstępie, który waha się w granicach 10-15 mm. Taki odstęp najlepiej jest wykonać poprzez skorzystanie z rozpórek. Dlaczego to takie ważne? Panele podłogowe po ułożeniu, pod wpływem temperatury będą „pracowały”. Mogą się kurczyć lub rozszerzać.

Łączenie paneli i układanie ostatnich rzędów

Panele podłogowe posiadające system zatrzasku, kładzie się oraz łączy w banalny sposób. Wszystko za pomocą specjalnych zatrzasków wystarczy tylko przyłożyć do siebie panele. Tradycyjne panele podłogowe, bez systemu zatrzasku, łączy się poprzez ostrożne użycie dobijaka oraz młotka. Ostatni rząd paneli przed ułożeniem należy odpowiednio skrócić. Docina się je wzdłuż długiej krawędzi.

Zakończenie prac, montaż listew

Po położeniu paneli montuje się listwy przypodłogowe, a także listwy przejściowe. Wszystko po to, aby panele podłogowe były stabilne, a całość prezentowała się estetycznie.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności