logo
close

Jak pomalować kuchnię?

7 kwietnia 2018
simplie Komentarze: 3 Kategoria: Dom i mieszkanie

Odświeżenie kuchni poprzez malowanie to znakomity pomysł. Pomieszczenie zyska nową jakość, nowy styl, a przebywanie w nim stanie się bardziej komfortowe. Żeby pomalować kuchnię według własnych pomysłów, nie trzeba angażować specjalistów. Wystarczy zastosować się do pewnych wskazówek, dzięki czemu całość prac będzie przyjemność i uniknie się niechcianych problemów. Co należy zrobić?

Czyszczenie powierzchni i ścian w kuchni

Zanim zostaną podjęte prace związane z zabezpieczeniem i malowaniem kuchni, należy dokładnie ją wyczyścić. Jak doskonale wiadomo, powierzchni kuchni jest szczególnie narażona na brud, wynikający z prowadzonych tam codziennych czynności gotowania. Dlatego trzeba całą powierzchnię kuchenną dokładnie wyczyścić z tłuszczu. Stosując przy tym specjalistycznych, mocnych preparatów, a po skończonych porządkach, wszystko dokładnie przemyć wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Zabezpieczenie pomieszczenia przed malowaniem

Wszystkie elementy wystroju i wyposażenia wnętrz w kuchni muszą zostać dokładnie zabezpieczone. W tym celu niezbędna będzie folia, którą przykrywa się elementy wyposażenia wnętrz. Zabezpiecza się również okna, podłogę oraz brzegi kafelek. Te ostatnie dokładnie obkleja się taśmą malarską.

Na początek farba gruntująca

Sufit oraz ściany w kuchni, należy dokładnie przygotować do malowania. Dlatego na początku stosuje się farbę gruntującą. Zaczyna się od sufitu, następnie przechodzi się do ścian. Farbę gruntującą na ściany można użyć, dopiero kiedy sufit będzie suchy. Gruntowanie musi być przeprowadzone. Dzięki temu podłoże będzie wyrównane i wzmocnione, a nowa farba będzie miała zwiększoną przyczepność.

Właściwe malowanie kuchni

Przechodząc do właściwego malowania kuchni, należy pamiętać o najważniejszych zasadach.

 • Po pierwsze, na początku maluje się zawsze sufit, dopiero później ściany.
 • Po drugie, na początek maluje się miejsca trudno dostępne.
 • Po trzecie, całość prac malarskich musi zostać wykonana od razu. Nie wolno przerywać pracy np. w połowie.
 • Po czwarte, malowanie ścian powinno się odbywać od góry do dołu.
 • Po piąte, malowanie kuchni na różne kolory wymaga poprowadzenia białego paska wzdłuż ściany, pod sufitem. Taki pasek robi się z taśmy malarskiej. Należy jednak bardzo starannie, prosto przykleić wzdłuż całej długości ściany.

Malowanie kuchni nie musi być trudne. Oczywiście przed całym zadaniem należy zgromadzić niezbędne akcesoria do malowania oraz farby. Najważniejsze to starannie się przygotować i zaplanować działania związane z malowaniem kuchni.

Komentarze
 • Śnieżka Kuchnia Łazienka – ładna i klasyczna biel, a do tego też ma właściwości takie, że wilgoć ścianom nic nie zrobi. Poza tym biały pasuje do wszystkiego.

 • do kuchni to kategorycznie najlepsza jest śnieżka, plamoodporna, jak coś chlapnie to nie ma problemu.

 • @janka, potwierdzam mam tę samą farbę co Ty i wiesz co ostatnio wylałam dużo herbaty na ścianę i byłam święcie przekonana że nie zejdzie a zeszło. Trzeba natychmiast reagować i będzie dobrze

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności