logo
close

Jak pomalować pokój?

7 kwietnia 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Dom i mieszkanie

Samodzielne pomalowanie pokoju nie jest niczym trudnym. Należy włożyć we wszystko sporo sił, jednak efekt będzie jednak wynagradzał poświęcony czas i trud. Każdy zatem może zdecydować się na pomalowanie wnętrz własnego domu, ich kompletnego odświeżenia. Jak pomalować pokój zgodnie ze sztuką malarską?

Przygotowanie się do pracy

Malowanie należy do czynności brudzących, dlatego każdy pokój, który będzie malowany, powinno się bardzo dokładnie przygotować, zabezpieczyć. Nie jest niczym przyjemnym późniejsze czyszczenie z farby podłóg, czy elementów wystroju wnętrz. Zabezpieczenie pomieszczenia opiera się na przygotowaniu folii oraz taśmy malarskiej. Z ich pomocą dokładnie zasłania się okna, podłogę oraz drzwi. Dodatkowo należy zadbać o kontakty i gniazdka elektryczne. Obowiązkowy jest ich demontaż. Jeżeli istnieje możliwość wyniesienia przedmiotów użytkowych z pokoju, warto to zrobić. W innym przypadku trzeba je szczelnie okryć folią.

Jakiekolwiek fragmenty ścian, gdzie widoczne są ukruszenia czy popękania, należy dokładnie wyczyścić. Szpachelką usuwa się starą farbę z takich miejsc, po czym zostanie użyta gładź szpachlowa do zaszpachlowania i papier ścierny do wyszlifowania, aby można było przystąpić do prac malowania.

Gruntowanie powierzchni do malowania

Malując pokój, decydując się odnowić sufit oraz ściany, trzeba całą powierzchnię poddać gruntowaniu. Wszystkie naroża dokładnie, prosto zabezpiecza się taśmą malarską i rozpoczyna pracę od gruntowania sufitu. Dopiero kiedy sufit będzie suchy, można zająć się ścianami. Farbę gruntującą należy rozrobić według zaleceń producenta.

Miejsca, do których jest utrudniony dostęp, należy malować małymi wałkami. Cały proces gruntowania wydaje się z pozoru błahym, jednak trzeba pamiętać o tym, aby po wszystkim nie pozostały smugi. Po zakończeniu gruntowania bardzo ostrożnie należy pozbyć się taśmy malarskiej.

Etap końcowy, czyli malowanie

Malowanie sufitu oraz ścian rozpoczyna się po dokładnym wyschnięciu ścian. Podobnie jak przy gruntowaniu, prace zaczyna się od sufitu. Taśma malarska pozwoli zabezpieczyć narożniki. Na suficie kładzie się zazwyczaj dwie warstwy farby. Dlatego pracę należy rozłożyć w czasie. Po pierwszej warstwie trzeba odczekać kilka godzin i wykonać ponowne malowanie sufitu.

Każde malowanie ścian rozpoczyna się zawsze od miejsc, do których jest trudny dostęp. Konieczne jest tutaj wykorzystanie małych wałków lub pędzli marskich. Proste powierzchnie ścian maluje się zwykłym wałkiem na teleskopie. Farbę nanosi się od góry, ku dołowi.

Malowanie pokoi nie należy do zadań skomplikowanych. Zamiast opłacać nie zawsze profesjonalnych malarzy, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, farby i skutecznie, w ciągu jednego dnia pomalować pokój.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności