logo
close

Jak pomalować salon?

5 maja 2018
simplie Komentarze: 2 Kategoria: Dom i mieszkanie

Salon to kluczowe miejsce w każdym domu. Tutaj się odpoczywa, spotyka z rodziną czy przyjaciółmi. Dlatego też jego wyposażenie, aranżacja powinna gwarantować maksymalny komfort. Jednym z ważniejszych elementów salonu jest kolorystyka ścian. Kiedy ściany w salonie nie prezentują się jak należy, warto je pomalować. Można to zrobić samodzielnie, wystarczy tylko przestrzegać pewnych zasad. Jak pomalować salon? Czy będzie to trudne do wykonania zadanie?

Malować wałkiem czy pędzlem?

Ściany w salonach posiadają zazwyczaj duże powierzchnie. Dlatego jedynym słusznym wyborem okazuje się malowanie przy pomocy wałka. Sprzęt pozwala rozprowadzać farbę w sposób równomierny, równocześnie praca idzie szybciej, niż z pomocą zwykłego pędzla. Warto zwrócić również uwagę na rodzaj wałka do malowania ścian. Mając powierzchnie gładkie, wybiera się wałek krótki. Do malowania tynków tradycyjnych najlepsze są wałki średnie. Wałki długie będą z kolei najlepszym wyborem przy powierzchni chropowatej. Zwiększając komfort pracy z wałkiem malarskim, należy zaopatrzyć się w dodatkowy uchwyt, o odpowiedniej długości.

Oczywiście wybór wałka nie powoduje, że nie należy trzymać w obwodzie pędzla. Każda ściana w salonie posiada miejsca, powierzchnie, gdzie malowanie wałkiem jest praktycznie niemożliwe. Przestrzenie przy oknach, narożnikach, trudno dostępne trzeba będzie pomalować pędzlem.

W jakich warunkach można malować salon?

Nie każde warunki sprzyjają temu, aby rozpocząć malowanie salonu. W trakcie pracy, w pomieszczeniu powinna panować odpowiednia wilgotność. Farba będzie szybko schła i powstaną smugi, kiedy praca odbywała się będzie przy zbyt niskiej wilgotności. Zbyt wysoka wilgotność z kolei znacznie wydłuży czas schnięcia. Optymalna temperatura do malowania oscyluje w okolicach 20 stopni.

Jak prawidłowo pomalować sufit i ściany w salonie?

Każde malowanie rozpoczyna się od sufitu. Po wcześniejszym zabezpieczeniu salonu (taśmy malarskie, folie ochronne), rozpoczyna się nakładanie farby na sufit od miejsc przy oknach, zgodnie z kierunkiem, w którym pada światło. To standardowe działania, dzięki którym nie powstaną smugi (dokładniej będą one niewidoczne). Po nałożeniu pierwszej warstwy farby na suficie należy zaczekać około 4 godzin i następnie pomalować go jeszcze raz.

Malowanie ścian w salonie rozpoczyna się od miejsc, gdzie została przyklejona taśma malarska, będą granicą pomiędzy ścianą a sufitem. Następnie trzeba dokładnie pomalować miejsca trudno dostępne, miejsca, gdzie nie będzie używało się wałka. Całość kończy malowanie za pomocą wałka, czyli wszystkie duże powierzchnie w salonie. Zawsze przy pierwszym malowaniu farbę należy rozprowadzać od góry ku dołowi. Malując duże powierzchnie, nie można nagle przerwać pracy i udać się na przerwę. Niepomalowanie całości od razu to gwarancja uzyskania smug.

Komentarze
  • jestem fanką struktur dekoracyjnych np perla sabbia farb magnat cyz glinka wenecka, uwazam ze jest to ciekawsze i trwalsze rozwiazanie niz zwykla farba

  • dla mnie magnat bordowy namiętny karnelian jest super bo pasuje do każdego pomieszczenia – do sypialni, jadalni, kuchni, nieważne jakie pomieszczenie

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności