logo
close

Jak pomalować sufit?

7 kwietnia 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Dom i mieszkanie

Mimo iż sufit nie jest najważniejszym elementem, jeżeli mowa o wystroju wnętrz, to jednak należy o niego prawidłowo zadbać. Powinien być doskonale wykończony. Jak pomalować sufit zgodnie z technikami malarskimi?

Przed rozpoczęciem pracy

Zanim przystąpi się do malowania sufitu, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich narzędzi. Malowanie sufitu powinno odbywać się za pomocą wałka z odpowiednio długim uchwytem. Duża powierzchnia, zatem nikt nie powinien wpaść na pomysł, aby skorzystać z tradycyjnego pędzla. Farba, która zostanie użyta, musi przede wszystkim minimalizować odbijanie się światła. Dlatego na sufit idealnie nadają się białe farby matowe. Oprócz najważniejszych narzędzi i materiałów do pracy należy zadbać o takie akcesoria jak folia ochronna, taśma malarska oraz pojemnik na farby.

Czyszczenie powierzchni sufitowej

Przed przystąpieniem do malowania należy przygotować powierzchnię sufitu. Polega to na pozbyciu się wszelkich zabrudzeń, kiepsko trzymającej się starej farby. Przydatna będzie również masa szpachlowa, która pozwoli wypełnić wszelkie nierówności na suficie. Ostatni etap przygotować do malowania sufitu to gruntowanie. Warto je zrobić, nie tylko w sytuacji pierwszego malowania. Dobrze zagruntowana powierzchnia gwarantuje lepszą przyczepność nowo położonej farbie.

Perfekcyjne malowanie sufitu

Profesjonaliści rozpoczynając malowanie sufitu, zawsze zaczynają od miejsca przy oknie, zgodnie z kierunkiem padania światła. Dlaczego w ten sposób? Jeżeli pojawią się jakiekolwiek smugi, to będą one po prostu niewidoczne. Farba powinna być rozkładana równomiernie. Kiedy przy malowaniu sufitu pracuje więcej niż jedna osoba, należy pamiętać o prawidłowych łączeniach i realizacji zadania w jednym czasie.

Po procesie rozprowadzania farby zawsze następuje jej wygładzenie. Obie czynności muszą być wykonywane w tym samym kierunku.

Chcąc nałożyć drugą warstwę farby na sufit, koniecznie trzeba zaczekać do momentu, aż cała powierzchnia będzie sucha. Dopiero wtedy można przystąpić do pracy. Średnio czas oczekiwania na kolejne malowanie to 4 godziny.

Bardzo ważne jest, aby w przypadku używania taśmy malarskiej, usuwać ją od razu po malowaniu. Czekając z tym zadaniem do momentu wyschnięcia farby, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zostaną zerwane kawałki dopiero co nałożonej farby.

Co po malowaniu sufitu?

Po zakończonych pracach malarskich koniecznym będzie wietrzenie. Jak długo wietrzy się malowane pomieszczenie? Gdy to tylko możliwe, do momentu, aż zapach farby nie będzie już odczuwalny.

Malowanie sufitów nie jest niczym skomplikowanym. Do jego wykonania nie potrzeba profesjonalnych umiejętności. Stosując się do powyższych porad i informacji, wszystko można wykonać perfekcyjnie i w dobrym czasie.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności