logo
close

Jak przygotować się do remontu?

18 maja 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Dom i mieszkanie

Remont mieszkania, odnowienie wnętrza domu bywa kłopotliwe. Kto przeprowadzał remont samodzielnie lub z pomocą specjalistycznych ekip remontowych, doskonale wie, ile pojawia się kłopotów, stresów. Przedłużający się czas remontu, niekoniecznie dobra jakość wykonanych prac remontowych, rosnące koszty. Dlatego przed kolejnym remontem warto sobie wszystko dokładnie zaplanować. Jak to zrobić, jak przygotować się do remontu, by nie okazał się po raz kolejny stresowym przeżyciem?

Planowanie prac, działań remontowych

Przed przystąpieniem do prac remontowych, należy wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować. To podstawa działania, dzięki której będzie można uniknąć różnego rodzaju nieprzewidzianych sytuacji. Zaplanowanie terminów, w których remont ma zostać wykonany. Jeżeli planuje się współpracę z firmą remontową, to należy liczyć się z faktem, że te najlepsze są zapracowane. Powoduje to, że należy poszukać specjalistów minimum kilka miesięcy przed planowanym remontem. Przygotowanie wizji, aranżacji wnętrz, a następnie przeprowadzenie wstępnego kosztorysu. Jak wiadomo, domowy budżet nie jest z gumy i może się okazać, że zakup wszystkich materiałów, niezbędnych do wykonania remontu będzie zbyt kosztowny. Dobra organizacja, dokładne planowanie to podstawa.

Remont autorski czy od architekta wnętrz

Wiele osób remontując własne mieszkania, domy, korzysta z własnych pomysłów. W takiej sytuacji wymagane jest zdobycie odpowiedniej wiedzy. Nie każdy materiał może zostać użyty w konkretnym miejscu. Nie zawsze planowane zmiany (np. kolorystyka ścian), będą na żywo wyglądały jak w projektach. Planując samodzielnie, jak mają prezentować się wnętrza po remoncie, na pewno oszczędzi się trochę pieniędzy. Wybierając z kolei pomoc architekta wnętrz, można liczyć na całe spektrum usług. Począwszy od ciekawych wizualizacji, koncepcji, skończywszy na dostarczeniu listy niezbędnych materiałów do wykonania konkretnych elementów i poleceni ekipy remontowej. Profesjonalni architekci wnętrz planując remont i aranżacje, wezmą pod uwagę zarówno pomysły i wizje zlecającego, jak i również budżet który został przygotowany na prace remontowe.

Samodzielny remont, czy z pomocą specjalistów

Decydując się na samodzielne remontowanie wnętrz, a następnie ich odpowiednią aranżację, trzeba posiadać niezbędne umiejętności budowlane. Równocześnie osoby, które wszystko wykonują osobiście, muszą być regularne, systematyczne, aby nie okazało się, że remont mający 7 dni, przedłużył się do 3 tygodni.

Skąd czerpać wiedzę o dobrych ekipach remontowych? Najlepiej zawsze jest brać fachowców z polecenia. Wystarczy, że ktoś ze znajomych robił remont i jest zadowolony, efekty są doskonałe. To wystarczający wyznacznik, pozwalający zaufać ekipie remontowej. Kiedy nie mamy takich pomocy, warto przeglądać oferty wielu firm remontowych, sprawdzać ich wcześniejsze realizacje i opinie. Decydując się na współpracę z konkretnymi fachowcami, należy oczywiście podpisać umowę i ustalić cenę. Jak już wyżej zostało zaznaczone, profesjonalnych ekip remontowych szukamy wiele miesięcy przed rozpoczęciem prac.

Zebranie odpowiednich materiałów

Żeby remont się udał, niezbędny jest zakup odpowiednich materiałów. Płytki, kafelki, farby, elementy wystroju wnętrz, to tylko część zakupów do zrobienia. Żeby remont odbył się bezstresowo, materiały należy przeglądać, wyszukiwać wiele tygodni przed startem prac remontowych. Odwiedziny w specjalistycznych sklepach z materiałami budowlanymi i wyposażenia wnętrz są obowiązkowe. Również zamówienie wybranych materiałów powinno odbyć się kilka tygodni przed terminem remontu. Może się przecież okazać, że sklep aktualnie nie dysponuje materiałem, lub ma go za mało. Robiąc zakupy kilka dni przed rozpoczęciem prac, dojdzie więc do sytuacji, że nie będzie materiałów i nie ruszy się z pracami remontowymi.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności