logo
close

Jak samodzielnie nakleić fototapetę?

20 czerwca 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Dom i mieszkanie

Fototapety cieszą się coraz większym powodzeniem. Osoby szukające inspiracji związanych z aranżacją ścian, coraz chętniej decydują się właśnie na nie. Różnego rodzaju wzornictwo, wysoka jakość wykonania i doskonałe możliwości aranżacyjne. Jednak zakup odpowiedniej fototapety to jedno. Drugie to umiejętne jej naklejenie na ścianę. Jak dobrać idealną fototapetę oraz jak prawidłowo, profesjonalnie nakleić ją na ścianę?

Rodzaje fototapet

Decydując się na fototapetę, należy brać pod uwagę miejsce, gdzie będzie położona. Na tej podstawie wybiera się fototapety z odpowiedniego materiału. Kuchnia oraz łazienka. Z uwagi na warunki panujące w tych pomieszczeniach, doskonałym wyborem są fototapety zmywalne. Zamiennie można tutaj zastosować fototapety wydrukowane na płycie szklanej lub pleksi.

Do pozostałych pomieszczeń w domu można wybierać fototapety lateksowe. Cieszą się one powodzeniem z uwagi na niezwykle przystępne ceny. Fototapety lateksowe w większości dostępne są tylko w dużych formatach. Lateksowa fototapeta nie jest zmywalna.

Chcąc posiadać fototapetę zmywalną np. w salonie, należy postawić na laminowaną. Dostępne w formie papierowej oraz lateksowej. W przypadku zabrudzeń bardzo łatwo jest doprowadzić fototapetę do porządku.

Naklejanie fototapety krok po kroku

Przygotowanie ściany

Ściany, które były pomalowane, znajdowały się na nich tapety, należy dokładnie umyć, używając do tego malarskiego mydła. W przypadku, kiedy na ścianie nic do tej pory się nie znajdowało, w zupełności wystarczy umiejętne wykorzystanie środka gruntującego, jako podkładu pod fototapetę.

Oznaczenie miejsca, gdzie przyklejona zostanie fototapeta

Dokładne, przy pomocy poziomicy i ołówka należy zaznaczyć miejsce, gdzie zostanie przyklejona fototapeta.

Rozprowadzenie kleju

Kolejnym krokiem jest przygotowanie kleju i prawidłowe rozprowadzenie go na ścianie. Należy używać klejów, które przeznaczone są do konkretnych rodzajów fototapet. Równocześnie stosować się do instrukcji związanych z prawidłowym przygotowaniem kleju oraz ilością potrzebną do prawidłowego przygotowania podłoża.

Przyklejanie fototapety do ściany

Prawidłowe przyklejenie fototapety powinno rozpoczynać się od góry ściany i lewej strony. Powoli i spokojnie należy przyklejać fototapetę, dociskając ją za pomocą specjalnego wałka do tapet. Proces dociskania powinien odbywać się w kierunku góra-dół oraz środek -boki.

Ostatnie poprawki

Kiedy pojawi się nadmiar fototapety, należy go usunąć nożykiem. Gdy okaże się, że pozostał nadmiar kleju, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze zwilżonej szmatki, którą delikatnie usuwa się klej.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności