logo
close
Jak się chronić przed źle wykonanymi pracami remontowymi

Jak się chronić przed źle wykonanymi pracami remontowymi?

3 lipca 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Dom i mieszkanie

Zlecając remont domu firmie remontowej, należy bardzo starannie się przygotować do współpracy. Przede wszystkim niezwykle istotne jest zabezpieczenie swoich interesów. Dokładny wybór firmy remontowej oraz odpowiednia ochrona na wypadek nieprofesjonalnych działań to podstawa.
Jak odpowiednio podejść do spraw formalnych z firmą remontową? Jak działać, kiedy okaże się, że prace remontowe nie zostały należycie wykonane?

Dobra ekipa remontowa to podstawa

Chcąc mieć niemal sto procent pewności, że remont będzie odbywał się bez żadnych negatywnych niespodzianek, koniecznie trzeba postawić na dobre ekipy remontowe. Firmy budowlane, remontowe z polecenia, to najlepszy wybór. Należy jednak liczyć się również z tym, że profesjonalne i rzetelne prace remontowe nie mogą być tanie. Nie warto zatem nastawiać się na usługi typu: szybka realizacja, wysoki poziom prac oraz niskie ceny. Dobre firmy remontowe nie dość, że się odpowiednio cenią, to dodatkowo mają zajęty kalendarz na wiele miesięcy do przodu.

Umowa tylko na piśmie

Wybierając określoną firmę remontową, należy w pierwszej kolejności zawrzeć umowę pisemną. Jakiekolwiek sugestie odnoszące się do umów ustnych należy odrzucić. Umowa na piśmie to podstawa i powinna ona zawierać kilka niezbędnych elementów. Trzeba wpisać dokładnie dane firmy, jak i osoby zlecającej prace remontowe. Wśród punktów umowy konieczne będzie również dokładne określenie prac do wykonania. Dobrze jest zawrzeć wpisy odnoszące się do odpowiedzialności za remont, a także terminy realizacji remontu, kwestie płatności.

Kary umowne, zadatki i zaliczki

Standardem wśród firmy remontowych jest żądanie zadatku lub zaliczki. Wynika to choćby z faktu rezerwacji konkretnych terminów na remont. Wpłacając zadatek czy zaliczkę i rezygnując z usług danej firmy, traci się go. Kiedy zaś firma remontowa, która pobrała zadatek lub zaliczkę, nie stawiła się do pracy, jest zmuszona oddać pełną zaliczkę lub podwójny zadatek.

Dobrze jest negocjować z firmą remontową kary umowne. To zabezpieczenie choćby z tytułu źle wykonanych prac, popełnionych błędów, przekroczenie umownych terminów.

Źle wykonane prace. Co wtedy?

Nie jest niczym dziwnym, że po zakończeniu prac zlecający nie jest do końca zadowolony. Co może wtedy zrobić? W jaki sposób można dochodzić swoich praw? Przede wszystkim należy w sposób staranny zebrać dokumentację. Oznacza to, że konieczne będzie zrobienie wielu zdjęć źle wykonanych prac remontowych. Dobrze jest również zainwestować w rzeczoznawcę, który profesjonalnie wszystko sprawdzi i spisze wszelkie wady, jakie wystąpiły z uwagi na pracę firmy remontowej.

Mając opinie rzeczoznawcy, posiadając dokumentację z miejsca remontu, warto próbować dochodzić odszkodowania czy też naprawienia szkód na drodze negocjacji. Warto starać się polubownie osiągnąć kompromis. Jak można się dogadać z wykonawcą remontu? Różne są opcje, możliwości. Natychmiastowe działania mające doprowadzić wszystko do stanu idealnego. Istnieje również możliwość negocjacji cenowych, z uwagi na pracę wykonaną w sposób niepełny, niezgodny z umową.

Kiedy okaże się, że firma remontowa nie poczuwa się do winy i uważa, że wszystko zostało zrealizowane w sposób profesjonalny, pozostaje drogą sądowa. Jedyną możliwością jest skierowanie sprawy do sądu cywilnego. Należy jednak pamiętać, że należy posiadać starannie zgromadzoną dokumentację. Również w tym miejscu warto posiadać opinie specjalistów, gdyż to, co w oczach laika wydawać się może fuszerką, tak naprawdę zostało dobrze wykonane.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności