logo
close
Jak skutecznie usunąć pleśń w łazience

Jak skutecznie usunąć pleśń w łazience?

15 lipca 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Dom i mieszkanie

Pojawienie się pleśni na ścianach jest sygnałem, że w pomieszczeniu jest zbyt wysoki poziom wilgoci. Najczęściej pleśń zaczyna się pojawiać w łazience. Łazienka to miejsce, gdzie jest duża wilgoć, a do tego dochodzą problemy z prawidłową wentylacją. Pojawiające się czarnych plam, to znak, że należy zacząć działać. Brak jakiejkolwiek reakcji sprawi, że grzyby pleśniowe zaczną rozrost. Jak usuwać pleśń ze ściany? Co należy wykonać, w jaki sposób przygotować się do działania?

Skąd bierze się pleśń

Jeżeli na ścianie zaczyna pojawiać się pleśń, należy dokładnie ustalić jej źródło. W mieszkaniach jest to zazwyczaj związane z kiepską wentylacją pomieszczenia. Jeżeli łazienka nie posiada okna, jedynym słusznym rozwiązaniem powinno być poszukiwanie dobrych opcji odnośnie lepszej wentylacji. Mowa o porządnej i wydajnej wentylacji mechanicznej lub nawiewnikach ściennych. Gdy to tylko możliwe, należy również pozostawiać otwarte drzwi łazienki, szczególnie po korzystaniu z prysznica, wanny.

Usuwanie pleśni ze ściany

Kiedy na ścianie zaczną pojawiać się pojedyncze czarne plamy, czyli pierwsze stadium grzyba, należy dokładnie przetrzeć wszystko wilgotną szczotką o twardym włosiu. Po oczyszczeniu takiego miejsca konieczne jest skorzystanie z grzybobójczego preparatu. Dokładne malowanie całej przestrzeni, gdzie pojawiła się pleśń. Tak postępować można jedynie w sytuacji, kiedy nie widać żadnych pęknięć, odpadającej czy łuszczącej się farby.
Jeżeli natomiast pojawiają się złuszczenia czy pęknięcia warstwy farby, trzeba bardzo starannie ściągnąć całą zniszczoną warstwę. Miejsce takie się dokładnie czyści, po czym maluje preparatem grzybobójczym, a następnie kładzie się nową warstwę farby.

Pleśń pod tynkiem. Jak działać?

Jeżeli ślady pleśni pojawią się pod tynkiem, to nie pozostaje nic innego, jak jego skucie. Po skuciu należy bardzo starannie oczyścić ścianę. Praktycznie wymagane jest dokładne usunięcie wszelkich oznak pleśni. Po czyszczeniu nakłada się preparat grzybobójczy i po odczekaniu (zgodnie z zaleceniami producenta), można przystąpić do nałożeniu tynku.

Bezpieczne korzystanie z preparatów grzybobójczych

Decydując się na usuwanie pleśni, koniecznie trzeba posiadać dobry preparat grzybobójczy. Takie preparaty mogą być zagrożeniem dla ludzkiego organizmu, dlatego należy zachować wszelkich środków ostrożności przy ich stosowaniu. Obowiązkowo trzeba używać gumowych rękawiczek oraz maseczki na twarz. Po skończonym używaniu preparatów grzybobójczych koniecznym będzie dokładne przewietrzenie mieszkania.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności