logo
close

Skuteczne usuwanie starej farby ze ściany

27 czerwca 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Dom i mieszkanie

Odnowienie ścian poprzez ich malowanie wymaga pewnych przygotowań, działań. Jednym z nich będzie konieczność usuwania starej powłoki. Wynika to z wielu przesłanek i koniecznie trzeba wiedzieć, w jaki sposób skutecznie usuwać starą farbę. Wszystko po to, aby nowa farba znakomicie się trzymała oraz dawała doskonały efekt wizualny.

Jak zatem skutecznie usuwać starą farbę ze ścian? Jakie istnieją sposoby i jak się prawidłowo przygotować do takiego zadania?

Jak usuwać starą farbę ze ściany?

Połyskująca powłoka sprawia, że wymagane jest dokładne jej usunięcie. Jeżeli tego nie zrobimy, to możemy mieć pewność, że nowo nakładana farba nie będzie dobrze się trzymała. Najlepiej jest skorzystać z papieru ściernego odpowiedniej grubości. Tylko w ten sposób można sprawić, że powierzchnia pod nową farbę uzyska doskonałą przyczepność. Owszem, praca taka zajmuje wiele czasu i energii, należy jednak wykonać ją właściwie.

Łuszcząca się farba to znak, że należy pozbyć się jej ze ściany. Nie ma innego wyjścia, aby przygotować podłożę pod nową farbę. Do wykonania zadania niezbędna będzie szpachelka. Uwaga, nie trzeba od razu szpachelką usuwać całej powłoki. Wystarczy tylko zrobić porządek z miejscami, gdzie znajdują się złuszczenia. Po miejscowym usuwaniu warstwy gdzie się łuszczyło, należy skorzystać z masy szpachlowej, którą nakłada się na przygotowane, wyczyszczone miejsca.

Inną sytuacją, wymagającą prac przy usuwania starej farby, jest jej rodzaj. Jeżeli na ścianie została użyta farba olejna błyszcząca, farba klejowa, to nie ma wyjścia, wszystko należy w sposób staranny usunąć.

Metoda usuwania starej farby na mokro

Ten sposób wymaga namaczania starej powłoki, po czym zeskrobania wszystkiego za pomocą szpachelki. Oczywiście należy pamiętać, że sama woda nie wystarczy do rozmiękczania farby. Trzeba tutaj wodę wymieszać z szarym mydłem. Następnie przygotowaną mieszankę przy pomocy pędzla nanosi się na ścianę ze starą farbą. Po pewnym czasie, kiedy wyraźnie widać, że powłoka zrobiła się miękka, można przystąpić do pracy i zdrapać wszystko szpachelką.

Może zdarzyć się tak, że stara farba jest trudna do usunięcia i zwykły roztwór wody z szarym mydłem nie wystarczy. W takiej sytuacji konieczne będzie wykorzystanie odpowiednich środków chemicznych. Jaki środek należy zakupić? Dedykowany do konkretnego rodzaju farby. Środek chemiczny należy rozprowadzić po powłoce i po odczekaniu zabrać się za zdrapywanie. Należy jednak w tym miejscu uważać na własne zdrowie. Ze środkami chemicznymi nie ma żartów i mogą narobić wiele szkód. Dlatego przed podjęciem pracy z ich użyciem, konieczne jest zabezpieczenie dróg oddechowy oraz oczu.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności