logo
close

Układanie płytek na balkonie

29 maja 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Dom i mieszkanie

Posadzka balkonowa jest narażona na różnego rodzaju zjawiska atmosferyczna. Mroźne zimy, jesienne opady deszczy czy też mocne, letnie słońce. Wszystko to prowadzi do jej zużywania, a następnie zniszczenia.

Najczęstsze problemy z posadzką to woda, która gromadząc się na balkonach, nie ma możliwości spłynięcia. Z biegiem czasu woda ta wsiąka w podłoże, a podczas mrozów zamarza. Taka zamarznięta woda skutecznie rozsadza kolejne płytki, co sprawia, że koniecznym staje się remont podłogi balkonowej. Jak prawidłowo i profesjonalnie przeprowadzić taki remont? Jak układać płytki na balkonie zgodnie ze sztuką budowlaną.

Wybór materiałów

Przed rozpoczęciem prac należy zgromadzić materiały, czyli płytki oraz kleje i zaprawy. Wybierając płytki, należy kierować się ich właściwościami, a nie szukać tych najtańszych. Powinny być to płytki mrozoodporne, dzięki czemu ma się gwarancję, że przetrwają one zimę. Mrozoodporne powinny być również zaprawy do fugowania oraz kleje do płytek. Dodatkowo dobrze, gdy są wodoodporne.

Zanim położymy płytki – przygotowanie podłoża

Na początku należy skuć stare płytki, a następnie oczyścić podłoże z wszystkich nieczystości, czyli gruzu, starej zaprawy czy pyłu. Po dokładnym przygotowaniu podłoża trzeba starannie przygotować profile wykończeniowe. Przykleja się je na całej długości płyty balkonowej, wzdłuż krawędzi.

Kolejnym etapem będzie dokładne przygotowanie płyty balkonowej do najważniejszych prac. Mianowicie konieczne jest bardzo dokładne nałożenie zaprawy o właściwościach mrozoodpornych, na całości płyty balkonowej. Bardzo ważne, aby po nałożeniu zaprawy, nim jeszcze nie związała, dokładnie wtopić matę drenującą. Dlaczego mata tego typu musi być wtopiona? To najlepsza warstwa hydroizolacyjna, zapobiegająca gromadzeniu się wody. Na zakończenie tego etapu prac, taśmą uszczelniającą osłonić styki maty.

Kładzenie płytek

Po powyższych pracach można przystąpić do głównego zadania, czyli kładzenia płytek. Jak należy je przyklejać, jak mocować?

Zaprawa klejowa o zwiększonej elastyczności powinna być nakładana na zasadzie podwójnego smarowania. Mianowicie klej nakłada się na płytkę oraz podłoże. Tylko takie działanie daje gwarancję, że po położeniu płytek nie będą pojawiały się żadne przestrzenie pod nimi. Tego typu przestrzenie pomiędzy płytkami a podłożem to idealne miejsce na gromadzenie się wody.

Zakończenie prac, czyli spoinowanie płytek

Po odczekaniu aż zaprawa będzie twarda, można przystąpić do ostatecznego etapu, mianowicie spoinowania płytek. Najlepszym narzędziem do tego typu pracy jet gumowa paca. Należy pamiętać o tym, aby spoiny były odpowiednio szerokie i równocześnie przeprowadzić dylatację. Płytki „pracują” pod wpływem zmiennych temperatur i kiedy wykonane dylatacje okażą się zbyt małe, może dojść do pęknięcia fug, czego następstwem będzie wysadzenie płytek.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności