logo
close

Jak konserwować drewniane meble ogrodowe?

5 maja 2018
simplie Komentarze: 1 Kategoria: Ogród

Decydując się na meble ogrodowe, w większości przypadków wybiera się te wykonane z drewna. Są one niezwykle funkcjonalne, znakomicie pasują do ogrodowej scenerii, a także mogą posłużyć przez wiele lat. Jednak brak odpowiedniej konserwacji mebli ogrodowych, może prowadzić do ich szybkiego niszczenia. Jak zatem konserwować drewniane meble ogrodowe?

Co szkodzi meblom drewnianym?

Zanim zaczniemy dbać o nasze meble drewniane, warto wiedzieć, co ma na nie negatywny wpływ. Mianowicie niezabezpieczenie mebli przed deszczem sprawi, że będą one ulegały zniszczeniu. Wilgoć to najgorsze co może być. Wilgotne drewno staje się doskonałą pożywką dla różnego rodzaju grzybów, co powoduje, że meble tracą na wytrzymałości.

Nie tylko wilgoć nie jest przyjazna drewnu. Promienie UV działają na nie niekorzystnie. Poprzez wystawienie mebli drewnianych na wpływ promieniowania UV, prowadzi się do ich szybszego starzenia, mogą pękać oraz będą łatwiej przyswajały wilgoć.

Jak konserwować ogrodowe meble drewniane?

Meble drewniane mogą być w najróżniejszym wydaniu. Pokryte lakierem, olejami, farbami olejnymi czy też lakierobejcom. Trafić można również na meble z drewna surowego i wtedy obowiązkowo należy pokryć je impregnatem oraz lakierem lub lakierobejcom.

Kiedy oryginalne zabezpieczenie zaczyna schodzić z mebli, należy natychmiast przystąpić do prac konserwujących.

Pierwszym etapem działania jest dokładne usunięcie pierwotnej warstwy zabezpieczającej. Można to zrobić, wykorzystując metalową szczotkę lub papier ścierny o odpowiedniej grubości. Kiedy pierwotna warstwa jest naprawdę trudna do usunięcia, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z taśmowej szlifierki.

Po dokładnym usunięciu oryginalnej warstwy z mebli drewnianych kolejnym etapem będzie dokładne oczyszczenie i wysuszenie powierzchni. Po tym wszystkim, przy pomocy specjalnego rozcieńczalnika, całą powierzchnię drewnianą należy odtłuścić. Ma to na celu doprowadzenie do lepszej przyczepności drewna.

Ostatni etap zakłada bardzo dokładne malowanie drewna, z wykorzystaniem odpowiednich preparatów i impregnatów. Należy tutaj zastosować się do zaleceń producenta środka, jakim przeprowadza się konserwację mebli drewnianych.

Czego unikać w tracie konserwacji mebli drewnianych?

Decydując się na konserwację mebli drewnianych, koniecznie trzeba stosować się do pewnych zasad. Tylko w ten sposób cały proces zostanie przeprowadzony prawidłowo. Mianowicie każdą tego typu pracę należy wykonywać, kiedy sprzyja ku temu pogoda. Musi być sucho, nie może zanosić się na opady deszczu, ma być odpowiednia temperatura, w zakresie 5-20 stopni. Dlatego okres wiosenny jest znakomitym do wszelkiego rodzaju prac konserwujących ogrodowe meble drewniane.

Komentarze
  • Lakier Zewnętrzny Vidaron chroni lakierowane powierzchnie przed destrukcyjnym działaniem wody, zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią.

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności